logo fepps

Predavanje gospodina Đuzepea Adamolija

U utorak 21.10.2013. Fakultet za evropske pravno-političke studije ugostio je potpredsednicu Opštine Srbobran, gospođu Slobodanku Gradinac, i gospodu Patelija i Adamolija. Tim povodom gospodin Ðuzepe Adamoli (Giuseppe Adamoli), inicijator i kreator poslednjeg Statuta Lombardije, održao je predavanje na temu „Statut Pokrajine Lombardija“. Gospodin Adamoli predstavio je prisutnim profesorima i studentima temu, i napomenuo da je odnos centralne vlasti u Italiji prema pokrajinama oduvek bio kontroverzan, ali da je reforma iz 2001. značajno povećala ovlašćenja pokrajina.

On je istakao da republička vlada nema ovlašćenja da pokrajinske zakone zabranjuje odnosno ukida, i dao je primer Statuta Pokrajine Lombardija kome su se protivila čak trojica ministara iz Vlade, smatrajući da isti daje Pokrajini "previše prava", ali da bez obzira na sve Statut nije bio poslan na reviziju Ustavnog suda, jedinog koji ima prava da dovodi u pitanje ustavnost zakona.

Nakon izuzetno zanimljivog predavanja, gospodin Adamoli je srdačno i otvoreno odgovarao na pitanja studenata.