Doc. dr Edislav Manetović

Naučni karton

Edislav Manetović je rođen u Sremskoj Mitrovici. Diplomirao je medjunarodne odnose na Univerzitetu grada Njujork (City University of New York) 1993. godine. Na istom univerzitetu je 1995. godine magistrirao medjunarodne odnose, a 2005. je na tom univerzitetu stekao doktorat iz politickih nauka. Tokom doktorskih studija specijalizirao je medjunarodne odnose (teorije medjunarodnih odnosa, medjunarodne organizacije, ljudska prava) i komparativnu politiku (metodi i koncepti, procesi modernizacije). Radio je kao konsultant za Ujedinjene nacije i Vladu Srbije. Tokom 2008. godine je bio konsultant u Sektoru za odnose sa medjunarodnim misijama na KiM pri Ministarstvu za Kosovo i Metohiju. Bio je konsultant Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (1999-2001), Regionalnog biroa za Afriku pri Programu Ujedinjenih nacija za razvoj (1998), i istraživač i vođa grupe u Direkciji za menadžment i upravu pri UN (1997). Izmedju 1986. i 1992. radio je za Savezni sekretarijat za inostrane poslove, SFRJ.

Dobio je nagradu “Secretary of State” koju su 2007. godine osnovali poslediplomci medjunarodnih odnosa i diplomatije Siton hol univerziteta. Tokom 2002. i 2003. godine koristio je je stipendiju Hajek fonda za naučnike koju dodeljuje Institut za humanisticke studije (Institute for Humane Studies). U isto vreme je dobio i Godišnju stipendiju za disertaciju Gradskog univerziteta Njujork. Od 1995. do 2000. godine dodeljivana mu je Stipendija A za poslediplomske studente Gradskog univerziteta u Njujorku. 1993. godine izabran je za člana nacionalnog društva Phi Beta Kappa koje je osnovano 1776. godine.

Član je International Studies Association (SAD), Association for the Study of Nationalities (SAD), American Association for the Advancement of Slavic Studies (SAD), American Association for the Advancement of Serbian Studies (SAD), Association for the Study of Ethnicity and Nationalism (Velika Britanija).
Od 2004. predaje na Školi za diplomatiju i medjunarodne odnose, Siton hol univerziteta (School of Diplomacy and International Relations, Seton Hall University) u zvanju univerzitetskog predavača (Adjunct Professor) i docenta (Term Faculty). Na Školi za diplomatiju predaje dodiplomske i magistarske predmete. Od 1997. do 2006. predavao je medjunarodne odnose i komparativnu politiku na Merimaunt Manhatan koledžu (Marymount Manhattan College) i Univerzitetu grada Njujork (City University of New York).

Na dodiplomskim studijama predavao je Spoljnu politiku SAD, Uvod u medjunarodne odnose, Medjunarodnu bezbednost i konflikt, Nove dimenzije ljudske bezbednosti, Institucije globalnog upravljanja, Model Ujedinjenih nacija, Ljudska prava, Ljudska prava u komparativnoj perspektivi, Nacionalizam, ljudska prava, i globalizacija, Uvod u komparativnu politiku, Uporedne politicke sisteme, i Metodologiju.

Na magistarskim studijama držao je sledeće predmete: Teorije medjunarodnih odnosa;  Spoljna politika EU; Spoljna politika SAD; Komparativna spoljna politika; Seminar iz spoljne politike; Kreiranje spoljne politike; Medjunarodne organizacije; Ujedinjene nacije; Mirovne operacije UN; Politika kulturno-etničkog pluralizma; Prevencija konflikta.
U 2011. godini izabran je za docenta Fakulteta za evropske pravno-političke studije u Novom Sadu.

Izvod iz spiska referentnih radova

(Spisak svih radova možete pogledati OVDE)

Monografija:

• Edislav Manetovic (2019). Three Roads to Modernity: Serbian Nationalism and National Identity, Global Scholarly Publications, New York, N.Y.

Poglavlja u monografijama:

• Edislav Manetović et. al. (2001). New States, Old Problems, and Innovative Solutions: Bosnia-Herzegovina and the Federal Republic of Yugoslavia. Monograph Series on Rebuilding Fractured Communities: Volume VII. New York: United Nations Development Programme.
  • “Serbia and Montenegro,” Critique: Review of the U.S. Department of State's Country Reports on Human Rights Practices for 1994, Lawyers Committee for Human Rights, New York, 1995, str. 213-222.

Radovi objavljeni u naučnim časopisima i zbornicima sa naučnih skupova i konferencija:

• Edislav Manetovic (2019). Intersectionality of Nationalism, International Political Studies Association’s Joint Colloquium on Diversity and Democratic Governance: Legacies of the Past, Present Challenges, and Future Directions, Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 12-15 Jun 2019.
  • Edislav Manetović (2016). “Serbian National Identity: Looking Beyond the Modernization Paradigm”, Serbian Science Today, Vol.1, No.1, 18-29.
  • Edislav Manetović (2010). “Sjedinjene Američke Države i problem Kosova i Metohije,” Medjunarodni problemi, Vol. LXII, No. 3, str. 531-564.
  • Edislav Manetović (2007), “Ilija Garasanin: Nacertanije and Nationalism.” [Ilija Garasanin: Načertanije i nacionalizam] The Historical Review/Le Revue Historique, No. 3, str. 137- 173.
  • Edislav Manetović (2004). “Ko smo to ‘mi’?” u Miloš Petrović (ur.), Dva veka naše političke i kulturne istorije, 1804-2004. Kruševac: Kruševacka filozofskoknjiževna škola, str. 198-212.