Prof. dr Darko Gavrilović, redovni profesor

Naučni karton

Darko Gavrilović je redovni profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Gostujuća predavanja drži na Fakultetu za evropske pravno - političke studije u Novom Sadu. Predaje sledeće predmete: Istorija civilizacija i kultura, Istorijska geografija, Religija i politika, Nacionalna istorija i Istorija države i prava sa istorijom evropskih integracija. U inostranstvu je držao gostujuća predavanja iz istorije srpske kulture na Karlovom univerzitetu u Pragu (2004) i na Univerzitetu u Lođu (2004). Stručno se usavršavao na Institutu „Georg Ekart“ u Nemačkoj, Salcburg global seminaru u Salcburgu i na Institutu „Jad Vašem“ u Izraelu.

Napisao je nekoliko desetina naučnih radova kao i preko trideset stručnih radova. Učestvovao je na konferencijama i seminarima u: Sjedinjenim Američkim Državama, Nemačkoj, Austriji, Španiji, Italiji, Izraelu, Engleskoj, Mađarskoj, Holandiji, Grčkoj kao i u regionu. Vodio je dva međunarodna naučna projekta i bio učesnik na još nekoliko međunarodnih projekata kao i na više projekata u zemlji. Direktor je Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje sa sedištem u Novom Sadu, koji je član Alijanse za istorijski dijalog na Univerzitetu Kolumbija  u Njujorku i Evropske naučne mreže – Sećanje i solidarnost, sa centrom u Varšavi.

Predsednik je Udruge za povijest, suradnju i pomirenje iz Hrvatske. Glavni i odgovorni urednik je edicije zbornika „The Shared History“ (2008–2010) i „Srpsko-hrvatski odnosi u 20. veku“ (2008–). Pisac je tekstova za dokumentarne filmske serijale Fabrika mitova – Mitovi Jugoslavije (2010), Fabrika mitova – Mitovi nacizma (2011), Tito – jedan politički mit (2011) i Jugoslavija – dokument (2011).

Član je uredništva časopisa Kultura polisa. Član je Društva književnika Vojvodine. Do sada je objavio zbirku priča Mojre (Novi Sad, 1998) i roman Kamenduh (Banja Luka, 2001). Dva puta je dobio nagradu Saveza jevrejskih opština Jugoslavije za roman sa jevrejskom tematikom. Dobitnik je Nagrade Svetih Ćirila i Metodija za doprinos u izučavanju slovenskih kulturnih veza, koju dodeljuje Slavističko kolo Filološkog fakulteta Univerziteta u Lođu (2004).

Izvod iz spisak referentnih radova

(Spisak svih radova možete pogledati OVDE)

Monografije:

• Mit o neprijatelju – antisemitizam Dimitrija Ljotića, Službeni glasnik, Beograd, 2018.
  • Mržnje, ratovi, demoni hrišćanskog, Službeni glasnik, Beograd, 2014.
  • Priče iz srpske starine, Kairos, Sremski Karlovci, 2013.
  • Buđenje Evrope, Kairos, Sremski Karlovci, 2011.
  • Zatočenici mitova i nacionalizma, Kairos, Sremski Karlovci, 2010.

Radovi objavljeni u naučnim časopisima i zbornicima sa naučnih skupova i konferencija:

• D. Gavrilović et al. (2018), The influence of German settlers on the formation and development of an industrial town in Habsburg Bosnia: Teslić (1878-1918), Geographica Pannonica 22 (1), 54-67.
  • Svetska jevrejska zavera u političkoj delatnosti Dimitrija Ljotića, Kultura polisa br. 36, godina XV, 2018, str. 173-189.
  • D. Gavrilović, S. Marković (2016), Facet of regional insecurity: The civil war 1991-1999 and the Serbian history textbooks, Norma 21 (1), 107-123.
  • SB Marković, KE Fitzsimmons, T. Sprafke, D. Gavrilović et. al. (2016), The history of Danube loess research, Quaternary International 399, 86-99.
  • Darko Gavrilović (2011), Odnos jugoslovenstva i sprstva: Ideološka matrica Svetozara Pribićevića u vreme Prvog svetskog rata, Politička revija, 4/2011, str. 307-322.
  • Darko Gavrilović (2011), Dekonstrukcija mitova liberalizma – primer mita o Hristu pokretaču napredne ekonomije, Srpska politička misao, 2/2011, str. 191-208.
  • Darko Gavrilović (2010), Konstrukcija mita o Bosni i Hercegovini kao hrvatskim zemljama do polovine 20. veka, Srpska politička misao, 3/2010, str. 305-316.

Udžbenici, skripte, priručnici:

• Civilizacije i kulture 1450-2000, Univerzitet u Novom Sadu, Novi Sad, 2011.