Studenti FEPPS-a u SNP

Studenti Fakulteta za evropske-pravno političke studije posetili su 10.12.2013. Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu i na Kamernoj sceni odgledali predstavu "Banja robija", nastalu po svedočanstvima osuđenika u srpskim zatvorima. Predstava je deo jedinstvenog projekta "Od kršenja do stvaranja zakona", koji koristi pozorište kao sredstvo za reformu i unapređenje zakonodavstva i prakse u oblasti zatvorskih sankcija u Srbiji. Nosilac projekta je ApsArt - Centar za pozorišna istraživanja, a partneri su YUCOM - Komitet pravnika za ljudska prava i Beogradski centar za ljudska prava.

"Banja robija" ima formu forum predstave, i nakon predstavljena četiri problema iz života osuđenika, gledaoci su imali prilike da ocene po njihovom mišljenju najbitniji segment (publika SNP-a odabrala je priču koja se tiče problema resocijalizacije zatvorenika i recidiva), i predlože mere rešavanja siituacije. Svi predlozi su razmotreni i zabeleženi od strane ApsArta, a zamenik pokrajinskog ombudsmana Stevan Arambašić, advokat YUCOM-a Kristina Todorović i advokat Beogradskog centra za ljudska prava Nevena Nikolić bili su tu da gledaocima pojasne trenutno stanje u državnom zakonodavstvu glede prava zatvorenika, primenu zakona i promene koje će stupiti na snagu usvajanjem Zakona o probaciji.